REPUBLIKA 2020

Początek roku szkolnego

Dzień Drugi

Grafika do wydarzenia: Republika 2020 1

Rok szkolny w Siedemnastce zaczynamy od integracji i wspólnych działań. W sześciu grupach zadaniowych: Dziennikarska (odpowiedzialna za uwiecznianie i opisywanie wszyskich zajęć), Eko-logiczna, Plastyczna, Zwiadowcy, Informatyczna oraz Organizacyjna realizujemy własne projekty. Na przykład grupa Zwiadowców podjęła próbę nawiązania kontaktu z sąsiadami, stworzyła Przestrzeń do rozmowy z nimi (którą widać na zdjęciach). Na chętnych mieszkańców czekały łakocie przygotowane przez pana Jacka - konfitury oraz marmolady.

Poza aktywnością w grupach, uczniowe wszystkich klas odbyli warsztaty, na których rozmawiali o ważnych dla nich wartościach i podjęli próbę ułożenia ich w hierarchii przyznając punkty. Poniżej prezentujemy rezultaty pracy, które opracowała grupa chętnych pod opieką antropologa Marka Kalety:

Grafika do wydarzenia: Republika 2020 7
  • Z otrzymanych plakatów wywnioskowano, że: Chcemy szkoły, w której podstawowymi wartościami są: tolerancja, uczciwość, vibe, szacunek do innych, wzajemna mediacja, otwartość na rozmowę, szczerość bez chamstwa, akceptacja, asertywność, dostęp do nauki, indywidualność.
  • Na każdym plakacie pojawiła się tolerancja oraz szacunek;
  • W trzecich klasach najważniejszymi były: dostęp do nauki, przebywanie w szkole oraz tolerancja;
  • W klasach drugich - szacunek, umiar, łagodzenie konfliktów, włączanie, integracja, otwarta rozmowa, wzajemna mediacja, akceptacja inności, empatia, zrozumienie, akceptacja, bezpieczeństwo, docenienie; szacunek, wyważenie, poznawanie siebie (jedna z klas nie przyznała punktów).
  • W klasach pierwszych: uczciwość, tolerancja, vibe (ze względu na wątpliwości interpretacyjne, postanowiliśmy zapytać, czym dla klasy pierwszej jest vibe; odpowiedź była taka: aura, wygląd) oraz akceptacja i asertywność;

Wyniki pracy klas, zagadnienia, jakie te grupy poruszyły, posłużą Dziennikarzom jako podstawa do dalszych działań - w planach mamy przeprowadzenie wywiadu wśród uczniów, czym jest dla nich tolerancja, jak ona się przejawia oraz czy czują, że w Siedemnastce faktycznie tolerancja jest obecną wartością, a także będziemy pracować nad innymi formami wprowadzenia wartości do codzienności naszej szkoły.

Przed grupami zadaniowymi stoi wyzwanie, aby swoje projekty skończyć już jutro, wówczas Dziennikarze dowiedzą się, co udało się Grupom osiągnąć, z czego są zadowolone oraz co myślą o takiej warsztatowej formie pracy.

Materiał opracowały: Aleksandra Górecka oraz Anna Mosek

Grafika do wydarzenia: Republika 2020 1 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 2 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 3 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 4 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 5 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 6 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 7 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 8 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 9 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 10 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 11 Grafika do wydarzenia: Republika 2020 12

 

Dzień Trzeci

Mapa okolicy wykonana w trakcie wydarzenia: Republika 2020

 

Dzień Pierwszy